Termomodernizacja
Jak prawidłowo wykonać Termomodernizację
Co zrobić aby doprowadzić budynek około 180 m2 do stanu kiedy bez strachu o wysokie miesięczne rachunki (max 400zł) można w nim zainstalować:
pompę ciepła, kondensacyjny kocioł gazowy kocioł na olej opałowy lub retortowy kocioł na eko-groszek.
Trzeba zastanowić się ile izolacji, jakiego typu i gdzie ułożyć. Z jednej strony myślimy sobie że trzeba dać jej jak najwięcej. Zaraz potem ktoś nam mówi. Jak dasz za dużo, to zrobisz sobie z domu termos. Gdzie zacznie rosnąć grzyb a po ścianach będzie spływać stożkami woda.
No i pojawiają się problemy. Zamiast zdać się na profesjonalny projekt docieplenia budynku, decydujemy się nałożyć na mury 8-10 cm izolacji. Najczęściej w postaci styropianu, bo przecież nie chcemy zrobić sobie z domu grzybnego inkubatora.
Wentylacja czy to konieczne ?
Trzeba wiedzieć że bardzo dobrymi warunkami dla grzyba są wysoka temp i wilgotność powietrza powyżej 65%. Więc aby grzyb nie zaczął nam radosnej wegetacji na ścianach, nie możemy dopuścić do zbyt wysokiego poziomu wilgotności i temperatury. Jak możemy to osiągnąć ?
Przede wszystkim musimy mieć sprawna i drożną wentylację ! Ogólnie w wentylację jest wyposażony każdy budynek. Niestety często jest nie sprawna bo gospodarz dla ekonomi ją pozatykał !!
Jeżeli wentylacja jest zatkana to przede wszystkim nie mamy odprowadzenia nadmiaru wilgoci. Narażamy się na zawilgocenie ścian i na wzrost grzybni pleśni i innych takich. Kolejna bardzo ważna sprawa, gdy mamy zbyt dużo pary wodnej w pomieszczeniu podgrzanie takiego wilgotnego pomieszczenia pochłania mnóstwo czasu i energii. To powoduje wielokrotnie wyższe zużycie paliwa w formie węgla, gazu, oleju opałowego czy prądu.
No to ile w końcu dać tych styropianów ?
Jeżeli chodzi o grubość izolacji to na pewno dla większości starych budynków które nie mają w żaden sposób ocieplonej ściany aby można uznać że Termomodernizacja jest wykonana prawidłowo 8-10 cm to za mało aby myśleć o tanim ogrzewaniu. Ogólnie jeżeli nie położymy na taki budynek co najmniej 15-20 cm styropianu w ściany (zalecał bym25cm) oraz 25-30 cm wełny lub granulatu w dach, to efekt będzie mierny. Bardzo ważne jest również zaizolowanie spodu budynku czyli piwnicy jeżeli budynek ją posiada (dół najlepiej odizolować tzw. styrodur droższy lecz nie porównywalnie lepszy)
Podsumowanie
Aby Termomodernizacja dała pożądany efekt nie powinno się oszczędzać na izolacji. Zasada jest prosta, im więcej tym lepiej oczywiście do granic rozsądku (min. 15 cm max 30 cm w ściany). Dzięki temu w przyszłości będziemy płacić niskie rachunki za ogrzewanie. Oczywiście równie ważna jest prawidłowo działająca wentylacja oraz urządzenia do regulacji temperatury w pomieszczeniach. Najlepiej gdy są to np. termostaty grzejnikowe. W przypadku ich braku co najmniej zawór mieszający przy kotle trzy lub cztero-drogowy. Zapobiegnie on kiszeniu opału w kotle i pozwoli przesłać do kaloryferów odpowiednią ilość ciepła. Zapewni to wysoki komfort cieplny oraz zabezpieczy powrót wody do kotła której temp. nie powinna być niższa niż 45oC.